ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9111551
*
nr 911 1551
Spegel
+ 2 st. spegellampetter, tenn, 1930-tal, höjd: 63 + 38
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 september 2014
kl 19:42:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/9 22:03:58
1
100 kr
13/9 21:10:26
2
300 kr
14/9 22:19:08
3
400 kr
14/9 22:19:30
3
500 kr
15/9 16:47:45
4
450 kr
15/9 16:48:03
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:54
*
Spegel
nr 911 1551
Spegel
+ 2 st. spegellampetter, tenn, 1930-tal, höjd: 63 + 38
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 september 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/9 22:03:58 | 1 | 100 kr |
| 13/9 21:10:26 | 2 | 300 kr |
| 14/9 22:19:08 | 3 | 400 kr |
| 14/9 22:19:30 | 3 | 500 kr |
| 15/9 16:47:45 | 4 | 450 kr |
| 15/9 16:48:03 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:54



